Den svenska sportbilstillverkaren Koenigsegg har nu slagit världsrekordet i hastighet med hela 388 km/t med sin CCR modell.
BSR teknikstab som varit med och utvecklat motorkonceptet och programmerat motorstyrningen har naturligtvis en mycket stor del i framgången. BSR:s tekniker Mikael Edstrand var på plats och bistod med teknisk motorsupport och dataloggning under rekord körningen.
Rekordet slogs den 28 febr 2005 och gäller för serietillverkade bilar. Koenigsegg har därmed passerat det gamla rekordet satt av McLaren 1993 med över 15 km/t. Även McLarens F1 andra rekord "rakt fram" på 387 km/t har också passerats.
Den kände testföraren Loris Bicocchi var mycket positiv över bilens egenskaper och motorns kapacitet. Det visar att BSR definitivt tillhör eliten i världen inom motoroptimering.
Koenigsegg ställer även ut på Bilsalongen i Genevé och en välbesökt presskonferens där visade med all tydlighet att världsrekordet gett stort eko i bilvärlden och ökat intresset för den supersnabba svenska sportbilen.
Mer finns att läsa på www.koenigsegg.com

Publicerad: 2005-03-02